fbpx

Jaką halę ujeżdżalni wybrać

autor architekt Jacek Kluszewski

Jaką halę ujeżdżalni wybrać

Podstawą treningów koni i jeźdźców w nieprzyjazną pogodę jest kryta ujeżdżalnia. Powinna zapewnić dobre warunki treningu w dni deszczowe, wietrzne, zimową zadymkę i upalne dni, kiedy owady nie dają spokoju koniom.

W artykule omawiam podstawowe typy hal ujeżdżalni w świetle ich konstrukcji , funkcjonalności, problemów eksploatacyjnych i wpływie na psychikę i zachowanie koni.

1. Hale namiotowe

Najpopularniejszą formą krytej ujeżdżalni jest hala namiotowa. Szybkość powstawania hali z gotowych elementów przemawia do wszystkich, którzy chcą mieć halę szybko.

Posadowienie przy pomocy szpilek wbitych w grunt, lub takie jak na zdjęciu powyżej- posadowienie na prefabrykowanych żelbetowych płytach drogowych, pozwala postawić halę w ciągu tygodnia.

Często dłużej wykonuje się podłoże ujeżdzalni- niż samą halę. A to bardzo przemawia do wyobraźni. Po wykonaniu podłoża, oświetlenia sztucznego i band- można prystąpić do korzystania.

Hale namiotowe niosą w eksploatacji problemy, o których trzeba wiedzieć wcześniej:

  • Nie ma przewidzianej skutecznej wentylacji grawitacyjnej- podczas treningów konie i ludzie wydzielają bardzo duże ilości pary wodnej. Jesli nie ma zapewnionej stałej wymiany powietrza- a nie ma – to nawet w ciepłe dni podczas deszczu na ścianach namiotu wykrapla sie woda. Tak samo jak na dłuższy czas włożymy foliową pelerynę deszczową, to po godzinie przebywania na deszczu mamy pod spodem mokre ubranie- nie dlatego, że peleryna przeciekła a dlatego że wydzielana przez nas para wodna zamieniła się w wodę na schładzanej przez deszcz pelerynie.Woda na ścianach i pod dachem hali to po miesiącu zielone, szare albo fioletowe liszaje pleśni , grzybów, glonów. Wygląda to paskudnie, a niesie ze sobą zagrożenie alergi u koni i ludzi. Dla koni to często nieodwracalna horoba RAO
  • Namiot, jak to namiot, nie chroni ani przed zimnem , ani przed gorącem. Szczególnie w dni upalne przy braku skutecznej wentylacji, wewnątrz hali namiotowej potrafią panować temperatury wyższe niż na zewnątrz. W zimie niska temperatura prowadzi do zamarznięcia podłoża i uniemożliwienia wszelkich treningów. Można stosować nagrzewanie gorącym powietrzem jak to się dzieje w hali poniżej. W chali tej zastosowano powłoki dwu warstwowe , wypełniane sprężonym powietrzem w dachu  i ściany z płyty warstwowej. Zwiększa to jednak znacznie koszty eksploatacji- a efekt grzania jest krótkotrwały- bo całe ciepło szybko ucieka przez cienkie ściany i przez wentylowanie hali.

Problemy konstrukcyjne hal namiotowych:

Hale namiotowe to obiekty tymczasowe, które przy procedurze zgłoszenia nie mogą być użytkowane dłużej niż 180 dni. Jeśli obiekt ma dalej funkcjonować to trzeba złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.Po katastrofie hali w Katowicach w 2006 roku, normy bezpieczeństwa konstrukcji zostały na tyle podwyższone, że obecne hale namiotowe ich nie spełniają- przynajjmniej ja w swojej praktyce ich nie spotkałem. Hale po opadach śniegu trzeba odciążać ze śniegu.

Czym jest hala namiotowa dla koni-

na pewno nie przypomina im naturalnego środowiska i nie stwarza poczucia bezpieczeństwa. Dźwięki jakie podczas wiatru  i deszczu wydaje konstrukcja, mogą powodować napady paniki i agresywne zachowania. Koń nie widzi otoczenia i nie bardzo jest w stanie z tym poradzić . Poczucie bezpieczeństwa związanego z obecnością stada- też odpada. Jak sobie z tym radzić- przyzwyczajać , odczulać, oprowadzając konie w hali w różnych sytuacjach pogodowych, najlepiej z innymi końmi.

Moje zdanie o halach namiotowych, nie ma na celu zdyskredytowania ich dla jeźdżiectwa, a jedynie uświadomić przyszłym inwestorom, spektrum problemów jakie trzeba rozwiązać przy użytkowaniu tego typu obiektów. Podobnie zachowania końskie , które można przyjaźnie opanować podczas świadomych treningów z odczulania.

W następnym odcinku hale ujeżdżalni o konstrukcji z drewna klejonego.

architekt Jacek Kluszewski

Montepulciano 10 grudnia 2021

Tekst oryginalnie pochodzi ze strony architekta, z którym mamy przyjemność współpracować.

Znajduje się pod linkiem: https://www.kluszewski.com.pl/222/jaka-hale-ujezdzalni-wybrac?fbclid=IwAR1MRiWmXx1o2e1yA2n5DOfI-pBGJG9ItsL_OTqYFNlbyJP-Hprjl0fe8iQ

Jaką halę ujeżdżalni wybrać
Przewiń do góry