Podłoża kwarcowe
Podstawą sprawnie funkcjonującej stajni jest dobre podłoże dla koni, czyli takie, na którym można trenować bez względu na warunki atmosferyczne i w sposób bezpieczny dla koni.
Od lat stosujemy sprawdzony system na bazie mat stabilizujących.
Sekret systemu polega na stworzeniu systemu warstw. Każda z nich pełni określoną funkcję, które wzajemnie się uzupełniają. To właśnie dzięki takiej konstrukcji dostarczamy naszym klientom podłoża na ujeżdżalnie najwyższej jakości.
Warstwa 1: Grunt rodzimy – analizujemy zastaną sytuację. Przygotowujemy grunt rodzimy, wyrównując go przy pomocy równiarki laserowej i utwardzając.
Warstwa 2: Warstwa tłucznia – w zależności od poziomu wód gruntowych oraz rodzaju gruntu rodzimego usypujemy od 5 do 15 cm kruszywa o odpowiedniej frakcji. Sprawia to, że podłoże dla koni jest równe i błyskawicznie odprowadza wodę. Na podłożach kwarcowych Otto nie pojawiają się kałuże. Można więc na nich jeździć swobodnie nawet podczas ulewnych deszczy.
Warstwa 3: Maty stabilizujące – to specjalne maty, zaprojektowane tak, aby pełnić kilka niezależnych funkcji. Po pierwsze oddzielają warstwę piasku od warstwy tłucznia. Dzięki temu oba elementy podłoża nie mieszają się ze sobą. Ma to istotne znaczenie, ponieważ w efekcie piasku nie ubywa i podłoże staje się długowieczne. Ponadto, dzięki perforacjom znakomicie przepuszcza wodę. Takie rozwiązanie jest bardziej wydajne aniżeli tradycyjne rury drenażowe. W przeciwieństwie do takiego drenażu, podłoże kwarcowe nigdy się nie zapycha, a woda odprowadzana jest równo na całej powierzchni ujeżdżalni. Równocześnie maty odpowiadają za prawidłowe utrzymanie wilgotności podłoża. Dzięki specjalnym kubeczkom woda jest częściowo zatrzymywana wewnątrz maty. Ułatwia to zachowanie odpowiedniej wilgotności podłoża i zmniejsza zużycie wody (odwieczny problem podłoży kwarcowych). Sama mata jest również elastyczna i redukuje wstrząsy. Posiada też specjalne wypustki, które zapobiegają przesuwaniu się piasku. Wreszcie – mata powoduje zmniejszenie potrzebnej warstwy piasku z 15 do 10 cm. Tylko maty Otto spełniają wszystkie te właściwości, radzimy dokładnie sprawdzać produkt przed zakupem.
Warstwa 4: Warstwa tłucznia – nad matą sypiemy kolejną, cienką powierzchnię kruszywa o bardzo drobnej frakcji. Zapobiega ona przemieszczaniu się mat, dokładniejszej filtracji wody oraz zapobiega mieszaniu się warstw.
Warstwa 5: Mieszanina podłoża : jest to specjalnie dobrana mieszanina kilku frakcji drobnoziarnistego piasku kwarcowego, z dodatkiem trzech różnych rodzajów wysokogatunkowej flizeliny i geowłókniny. Piasek, dzięki wysokiej zawartości kwarcu jest bardzo długowieczny i nie podlega procesom rozkładu, dzięki czemu ujeżdżalnia starcza na lata. Jego konsystencja oraz struktura sprawia, że przy odpowiedniej wilgotności staje się zarazem twardy i elastyczny, idealny do jazdy konnej na najwyższym poziomie. Dodatkowo flizelina spaja podłoże i nie pozwala mu się rozsuwać pod końskimi kopytami. Znacznie pomaga również przy utrzymaniu prawidłowej wilgotności podłoża. Ponownie zachęcamy do uważnych zakupów – wiele istniejących na rynku tzw. “dodatków do podłoża” ma budowę organiczną i rozkłada się bardzo szybko. Często takie dodatki są zbyt duże. W efekcie, zamiast spajać podłoże, prowadzą do dodatkowego rozwarstwiania się podłoża. Dajemy 20-letnią gwarancję na funkcjonalność mat oraz dodatków do podłoża kwarcowego! Dzięki temu ich technologia doskonale sprawdza się jako podłoża do karuzeli lub podłoża na ujeżdżalnie.
Nasze podłoża spełniają najwyższe normy jakości i są polecane przez Międzynarodową Federację Jeździecką.
W dzisiejszych realiach rynku jeździeckiego to właśnie ośrodki z profesjonalnym podłożem ujeżdżalni mają dużą przewagę nad konkurencją . Od wielu lat w sporcie jeździeckim obserwować możemy charakterystyczny “wyścig zbrojeń”. Im bardziej profesjonalne jeździectwo, tym większą uwagę przykłada się do areny, na której trenujemy. Bierze się to ze słusznej obawy o uszkodzenie końskich nóg przy intensywnym treningu, a także możliwości jazdy w każdych warunkach pogodowych.
Wielu właścicieli stajni decyduje się na wykonanie podłoża metodą gospodarczą, licząc na dobry efekt. Niestety w tym przypadku szczególnie sprawdza się powiedzenie, że “diabeł tkwi w szczegółach”. Przygotowanie ujeżdżalni tak, aby spełniała wszystkie standardy to skomplikowany i złożony proces. Nawet jeśli uda się samemu uzyskać zadowalającą arenę do jazdy, nie oznacza to, że za rok czy dwa lata zachowa ona swoje właściwości.
Zobacz film z naszej realizacji pod Wrocławiem
Dobra ujeżdżalnia musi spełniać określone wymogi :
– odprowadzanie wody : niedopuszczalnym jest , aby po deszczu na podłożu tworzyły się kałuże
– elastyczność : prawidłowe podłoże dla koni jest sprężyste i nie tworzą się na nim koleiny
– wyrównanie : podłoże powinno być idealnie równe i nie posiadać dziur – to samo dotyczy spodnich warstw, niewidocznych dla oka
– długowieczność : profesjonalne podłoże to zawsze droga inwestycja, powinno więc być odporne na warunki środowiskowe i nie podlegać wietrzeniu oraz erozji
– odporność na mróz i zamarzanie : dopóki podłoże nie znajduje się pod śniegiem, powinno nadawać się do jazdy