Karuzele dla koni
Roewer & Rueb jest twórcą najbardziej znanych na świecie systemów karuzeli. Przedstawiamy je po kolei. Poniżej znajduje się również opis samego urządzenia.
1) Karuzela Freimatic – najbardziej popularna karuzela słupowa na świecie. Solidna konstrukcja zapewnia dużą wytrzymałość. Charakterystyczny sposób zamocowania ramion umożliwia lepsze wykorzystanie przestrzeni oraz ułatwioną kontrolę weterynaryjną – weterynarz może stać w środku i łatwo obserwować ruch konia.
2) Karuzela podwieszana Freimatic – jedno z najlepszych dostępnychrozwiązań. Karuzela podwieszona jest pod dachem areny, co umożliwia wykorzystanie powierzchni i dodatkowe miejsce magazynowe lub lonżownik. Pozornie jest to drogie rozwiązanie, jest jednak tańsze niż budowanie osobno karuzeli i osobno lonżownika, przez to cieszy się sporą popularnością u nabywców.
3) Karuzele dla koni marki Teomatic – inny pomysł na lepsze wykorzystanie miejsca wewnątrz karuzeli. Zastosowano tu system prowadnic i rolek, dzięki czemu nie ma centralnego silnika.
4) Karuzela owalna Teomatic – system Teomatic umożliwia też poprowadzenie karuzeli nie tylko po okręgu, ale również po linii prostej. Umożliwia to prostowanie konia w procesie treningowym i jest szczególnie popularne w treningu koni wyścigowych. Największa postawiona w ten sposób karuzela Roewer & Rueb znajduje się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i jest jednocześnie największą karuzelą dla koni na świecie. Ma 75 metrów szerokości i 150 metrów długości, a jej jedno okrążenie to około 400 metrów.
Jeszcze niedawno karuzele były zarezerwowane tylko dla treningu wyścigowego. W ostatnich latach ich przydatność zmieniła się diametralnie i dziś trudno wyobrazić sobie sportowy ośrodek jeździecki bez tego urządzenia. Spełnia ono bardzo ważną funkcję, zwiększając dawkę ruchu u koni. Warto pamiętać, że nawet częste przebywanie na padokach może być dla zwierząt niewystarczające. W naturze konie przebywają znaczne odległości, migrując w poszukiwaniu pożywienia. Najnowsze badania pokazują, że konie nawet na dużych padokach głównie stoją lub poruszają się stępem – a trzeba pamiętać, że wiele koni sportowych ze względu na ryzyko urazów większość czasu spędza w boksie. Jest to niewystarczający ruch dla utrzymania dobrej kondycji zwierzęcia. Dopiero odpowiedni trening plus wymuszony ruch na karuzeli lub bieżni zapewnia odpowiednią dawkę pracy. Karuzela bardzo także pomaga w rehabilitacji koni po urazach.
Warto pamiętać o tym, że karuzela jako przyrząd treningowy nie jest objęta jakimikolwiek przepisami regulującymi jej bezpieczeństwo w użyciu. Często spotyka się próby zrobienia jej własnymi siłami lub korzystania z firm o wątpliwej reputacji. Karuzela dla koni jest bardzo bezpiecznym urządzeniem, pod warunkiem jednak, że jest zrobiona z dobrych materiałów i wykonana we właściwy sposób. Bardzo ważnym elementem są przegrody – ponieważ często kopane są przez konie powinny być bardzo mocne i wytrzymałe. Dobrze, gdy umieszczone są na ścięgierzach, nie na łańcuchach, dzięki temu są znacznie stabilniejsze.
Zadziwiająco często spotykamy w ośrodkach jeździeckich karuzele dla koni, które albo nieużywane rdzewieją na wietrze, albo były niemymi świadkami końskich tragedii. Dlatego właśnie polecamy karuzele firmy Roewer & Rueb – wynalazcy systemu Freimatic – czyli niezwykle funkcjonalnej i trwałej karuzeli, która wybudowana została już w ponad 3000 egzemplarzach na całym świecie. Również w Polsce mamy referencje doskonale działających karuzel, które mają więcej niż 10 lat.