fbpx

Zalety stosowania solariów oraz terapii światłem

Dlaczego warto korzystać z solarium dla koni oraz terapii światłem

Zalety korzystania z solarium dla koni

Solarium dla koni sportowych to system kilku czerwonych lamp, które emitują promienie podczerwone i wytwarzają krótkie fale ciepła podczerwonego tego samego rodzaju co słońce. Ciepło wiązki podczerwieni przechodzi przez mięśnie konia i zwiększa krążenie krwi oraz elastyczność mięśni (Mahlstedt, 2004). W ten sposób przyśpieszając gojenie po urazie.
Korzystanie z solarium jako dodatkowej rozgrzewki
przed treningiem, jest wsparciem dla mięśni pleców konia, czyniąc je bardziej elastycznymi oraz dodatkowo je rozluźniając (Mahlstedt, 2004).
Solarium służy również do osuszenia konia po treningu lub po kąpieli, szczególnie w zimniejszym okresie roku. Zaleca się korzystanie z solarium również po intensywnym treningu w celu rozluźnienia zmęczonych mięśni i zmniejszenia ryzyka wystąpienia zakwasów u konia.
Ciepło generuje formę energii, która zwiększa aktywność metaboliczną w komórkach, poprawiając w ten sposób krążenie krwi i powodując „rozszerzenie naczyń włosowatych”. Proces ten zwiększa przepływ krwi przez organizm i dostarcza tlen i składniki odżywcze do komórek. Zwiększone krążenie poprawia kondycję i elastyczność mięśni, co można zauważyć, że poprawia elastyczność i wydajność konia, a także pomaga zmniejszyć ryzyko kontuzji i przyspieszyć proces regeneracji u kontuzjowanych koni.
Dzięki redukcji napięcia oraz stresu, solarium pozytywnie wpływa na układ nerwowy oraz odpornościowy. Dodatkowo zapewnia witaminę D – niezbędną przy wchłanianiu minerałów wapnia i fosforanów. Ta absorpcja pomaga budować i utrzymywać zdrowe, mocne kości.

Jak działa solarium dla koni

Promieniowanie podczerwone lub światło podczerwone (łac. Infra = „poniżej”; skrót IR od inż. podczerwień) obejmuje promieniowanie elektromagnetyczne o długościach fal większej niż długość fali widzialnego światła czerwonego oraz mniejszej niż długość fali radiowej. Światło podczerwone jest wykorzystywane w medycynie i weterynarii, w fizjoterapii. Światło podczerwone to światło niewidzialnej dla ludzkiego oka części widma, które znajduje się poniżej światła czerwonego tj. 700 nm do 2000 nm. Długość fali światła czerwonego to 660 nm, wnika w tkankę na głębokość około 8-10 mm (Mahlstedt, 2004). Dzięki czemu, to światło jest bardzo pomocne w leczeniu problemów płytszych obszarów tkanek, takich jak rany, skaleczenia, blizny i punkty akupunkturowe, w szczególności jest bardzo skuteczne w leczeniu infekcji. Światło podczerwone przenika na głębokość około 30-40 mm co pomaga w gojeniu tkanek głębszych takich jak kości, stawy i mięśnie głębokie (Mahlstedt, 2004). Różne typy komórek i tkanek w ciele posiadają różne właściwości pochłaniania światła (określone długości fal).
Promieniowanie podczerwone lub światło podczerwone (łac. Infra = „poniżej”; skrót IR od inż. podczerwień) obejmuje promieniowanie elektromagnetyczne o długościach fal większej niż długość fali widzialnego światła czerwonego oraz mniejszej niż długość fali radiowej. Światło podczerwone jest wykorzystywane w medycynie i weterynarii, w fizjoterapii. Światło podczerwone to światło niewidzialnej dla ludzkiego oka części widma, które znajduje się poniżej światła czerwonego tj. 700 nm do 2000 nm. Długość fali światła czerwonego to 660 nm, wnika w tkankę na głębokość około 8-10 mm (Mahlstedt, 2004). Dzięki czemu, to światło jest bardzo pomocne w leczeniu problemów płytszych obszarów tkanek, takich jak rany, skaleczenia, blizny i punkty akupunkturowe, w szczególności jest bardzo skuteczne w leczeniu infekcji. Światło podczerwone przenika na głębokość około 30-40 mm co pomaga w gojeniu tkanek głębszych takich jak kości, stawy i mięśnie głębokie (Mahlstedt, 2004). Różne typy komórek i tkanek w ciele posiadają różne właściwości pochłaniania światła (określone długości fal). Na przykład, warstwy skóry z powodu krwi i dużej zawartości wody szybko wchłoną światło czerwone, a tkanki zbudowane z wapnia i fosforu są zdolne pochłaniać światło o innych długościach fal. Czerwone i podczerwone części widma wykazują unikalny efekt terapeutyczny na żywych organizmach. Badania wykazały, że nie ma skutków ubocznych tej formy terapii, choć czasami może wystąpić wzrost bólu lub dyskomfortu przez krótki czas po jej wykonaniu, w stanie przewlekłym, który jest normalną częścią procesu gojenia i regeneracji (Mahlstedt, 2004). Biolodzy odkryli, że komórki są wystawione na działanie podczerwieni (diody elektroluminescencyjne) rosną od 150 do 200% szybciej niż ogniwa, które nie są narażone na stymulację takiego rodzaju światła (Braukus i Berg, 2003). Światło podczerwieni najskuteczniej stymuluje przepływ krwi do obszarów docelowych, czyli tkanek miękkich, takich jak mięśnie i naczynia krwionośne, ale nie przenika równie dobrze do kości. Mimo to, stymulacja jaką wytworzona przez lepszy przepływ krwi przyspiesza regenerację kości (Koll, 2010).
Głębokość i skuteczność przenikania fal zależy od gęstości skóry, dlatego terapia koni musi być intensywniejsza niż u ludzi. Diody emitujące Światło (LED) posiadają podobne działanie do lasera, ponieważ mają takie same efekty lecznicze, ale różnią się sposobem dostarczania energii świetlnej. Wykorzystywane do terapii światłem lampy działają na dwóch określonych długościach fal, nad którymi prowadzone są cały czas badania, które wykazały jak drastycznie terapia światłem, zwiększają tempo gojenia.

Poduszki na podczerwień

Istnieje nowoczesna terapia podczerwienią, która emitowana jest z poduszek (zazwyczaj umieszczonych w derkach) które działają punktowo. Zalety tej terapii to lepsze krążenie i tworzenie nowych naczyń włosowatych, redukcja obrzęków, uśmierzenie bólu, rozluźnienie mięśni, pobudzenie produkcji kolagenu,
wzrost syntezy DNA i RNA, stymulacja punktów akupunkturowych itp. (Mahlstedt, 2004).
„Poduszki” są zaprojektowane w różnych rozmiarach i mogą być stosowane na całe ciało koni, ponieważ są bezpieczne, skuteczne i niedrogie, w dodatku łatwe w użyciu na koniach i psach. Czas terapii wynosi około 10 minut.
Derki posiadające system podczerwieni są bardzo drogie, tańszą dla nich alternatywą są zwykłe, pojedyncze poduszki na podczerwień, które niestety działają jedynie punktowo.

Terapia laserem

Istnieją 2 rodzaje laserów, gorące i zimne: a) Gorące lasery są stosowane w chirurgii w celu usunięcia niezdrowej tkanki bez uszkodzenia otaczającej uszkodzone miejsce, zdrowej tkanki. Gorące lasery, dodatkowo tamują przecięte miejsca, dzięki czemu w trakcie zabiegów nie występuje krwawienie. b) Zimne lasery mają mniejszą moc i są wykorzystywane do celów terapeutycznych. Terapia jest często określana jako terapia światłem i jest coraz częściej stosowana do leczenia koni w każdym wieku (Kaberline, 2010). Uważa się, że istnieje energia, wytwarzana przez terapię zimnym laserem, absorbowana przez enzymy w chorych komórkach. Komórki następnie wskazują na zwiększoną syntezę białka, aktywność w jądrze komórkowym i aktywacje enzymów komórkowych. To prowadzi do zwiększonej produkcji kolagenu (Abergelisur., 1987) i nabłonka, a także łagodzenie bólu, stanów zapalnych i urazów więzadeł.(Mc Kibbin i Paraschak, 1984) Stwierdzono, że lasery stymulują gojenie się ran, zwiększają ekspresję genów i kolagenu w skórze oraz ułatwiają gojenie ran u zwierząt. Baxterisur. (1991) doszli do wniosku, że lasery mogą być stosowane w leczeniu stanów zapalnych stawów i oparzeń. Lasery mogą być stosowane w redukowaniu bólu i stanów zapalnych oraz aby pobudzić szybszy metabolizm i szybsze gojenie złamań (Treles i Mayayo, 1987)

Zastosowanie podczerwieni w hodowli koni

Termografia w podczerwieni znajduje szerokie zastosowanie w weterynarii. W dziedzinie hodowli koni wykorzystuje się możliwości ekspozycji termicznej w celu wczesnego wykrywania nieprawidłowości w niektórych tkankach jeszcze przed pojawieniem się pierwszych widocznych objawów.

Termografia w podczerwieni dla koni

Termografia w podczerwieni jest szybką, bezbolesną, bezpieczną i nieinwazyjną metodą diagnostyczną, bez szkodliwego promieniowania. W rannym miejscu dochodzi do przyspieszenia metabolizmu skutkującego wzrostem temperatury ciała. Termograf rejestruje temperaturę ciała (skóry, mięśni, ścięgien, stawów i kopyta), wykrywając miejsca o odmiennej temperaturze. Pozytywną stroną tej metody jest wczesne wykrywanie potencjalnych problemów i kontuzji (przed pierwszymi widocznymi objawami, takimi jak ból, obrzęk lub kulawizna), a to wpływa na wczesną profilaktykę i ostatecznie skutkuje znacznymi oszczędnościami pieniędzy dla hodowców i właścicieli (Lelak, 2011). Promienie rentgenowskie nie są przydatne w diagnozie tkanek miękkich. Światło podczerwone ma możliwość wskazania na problemy z tkankami i może służyć jako wskaźnik anatomiczny przyczyny objawów. Kontrola termiczna pracy końskiego grzbietu z siodłami może wykazać nierówności i nacisk prowadzący do dużego dyskomfortu dla konia i jeźdźca. Czas całkowitego zeskanowanie konia światłem podczerwieni, zajmuje 20-30 minut (Lelak, 2011). Skanowanie jest wykonywane w miejscu, w którym przebywa właściciel i koń, aby uniknąć stresu które mogą wystąpić podczas transportu. Kamera na podczerwień wykrywa ból i wszelkie stany zapalne, naciągnięcia i uszkodzonia ścięgien wraz z więzadłami, stanami zapalnymi stawów, a nawet bólu zębów (Mahlstedt, 2004).

Solaria Roewer & Rueb

Polecamy solaria firmy Roewer & Rueb są to doskonałe urządzenia do codziennego użytku oraz kuracji świetlnej.

Solarium w modelu De Luxe posiada zarówno promienie UV oraz IR ze zintegrowanym systemem cyrkulacji powietrza. Dzięki czemu posiada bardzo szeroki wachlarz zalet, w tym wszystkie opisane powyżej. 

 

Wpis powstał w oparciu o pracę naukową

,,LIGHT AND ITS PRACTICAL APPLICATION THROUGH CHROMOTHERAPY ON SPORT HORSES”

UDK 636.046.5→798 Stručni rad Professional paper (237) STOČARSTVO 65:2011 (3) 237-246 SVJETLOST I NJENA PRAKTIČNA PRIMJENA POMOĆU KROMOTERAPIJE U ŠPORTSKIH KONJA Mirjana Baban, Marijeta Dežo, Elena Ćosić, Maja Sakač

Zalety stosowania solariów oraz terapii światłem
Przewiń do góry