Jesień jest czasem kiedy w wielu staniach życie koni przenosi się z zewnętrznych padoków do wnętrza budynków. Jest to okres pluchy. Intensywniejszych opadów. Częstsze przebywanie koni w boksach nie powinno wpłynąć na higienę ich utrzymania.
W wielu stajniach na świecie odchodzi sie od używania ściółki organicznej (słomy lub trocin) na rzecz używania mat gumowych.
4,3 centymetrowej grubości maty stajenne z elastycznego tworzywa używane w boksach stanowią wystarczająca amortyzację dla konia i pozwalają na znaczne ograniczenie ilości zużytej ściółki. W dalszym rozrachunku jest to duża różnica w kosztach utrzymania koni.
Jest to tylko jeden z powodów dla których maty gumowe zyskują kolejnych amatorów.
Jakie są pozostałe powody?
Po pierwsze stabilność i bezpieczeństwo.
Maty gumowe kładziemy na wyrównanej podłodze boksu. W wielu stajniach podłoże w boksach dla koni stanowi wylewka betonowa. Jest ona śliska i zimna. I niejednokrotnie bywa przyczyna urazów, których konie nabawiają się w stajni- podczas tarzania się, leżenia czy wreszcie wstawania. Żeby zapewnić koniom bezpieczeństwo na posadzce betonowej trzeba grubej warstwy słomy lub wiórów co i tak nie zapobiega w 100% ślizganiu się koni, w szczególnie trudnej sytuacji są konie kute.
Dodatkowym atutem jest możliwość przeprowadzenia dokładnej dezynfekcji w boksach w których podłoże stanowią maty. Nie jest to wykonalne w boksach z wylewka betonową. Cykliczne przeprowadzanie dezynfekcji jest niezbędne w ośrodkach sportowych i klinikach weterynaryjnych, w których rotacja koni jest duża.
Koszt
Jest to często duża bariera dla osób myślących o zakupie mat gumowych. Początkowy koszt zakupu i montażu może być dość wysoki. Po zamontowaniu maty nie wymagają konserwacji, a poniesione nakłady zostaną odzyskane w kolejnych miesiącach i latach.
Dzięki zastosowaniu mat gumowych w boksach można oszczędzić do 80% ściółki. Wystarczy cienka warstwa ściółki która wchłonie mocz i zapewni koniowi zajęcie podczas godzin spędzonych w stajni.
Wspomniane wcześniej zalety mat gwarantujące większe bezpieczeństwo konia w stajni to także obniżenie kosztów utrzymania koni. Brak kontuzji to rzadsze wizyty weterynarza w stajni i niższe koszty opieki zdrowotnej.
Na obniżenie kosztów wpłynie także czas jaki obsługa stajni poświęca na codzienny obrządek oraz mniejsza objętość nieczystości, które wymagają wywiezienia.
Jedną z głównych zalet korzystania z mat stajennych jest to, że znacznie ułatwiają utrzymanie czystości. Przy mniejszej ilości ściółki można ją szybko zamieść i zastąpić świeżą. Maty można umyć pod ciśnieniem lub zdezynfekować.
Nie wszystkie maty są mocowane do podłoża na stałe. Można je więc podnosić w celu dokładnego wyczyszczenia wylewki pod spodem i udrożnienia drenażu.
Komfort dla konia
Wielogodzinne przebywanie w boksie na twardym podłożu to dla konia duży dyskomfort a często także ból. Ściółka nie zapewnia odpowiedniej amortyzacji gdyż koń poruszając się po boksie zawsze rozgarnie ją na boki i ostatecznie będzie stał lub nawet leżał na gołej posadzce.
Mata OTTO z komorami powietrznymi zapewnia grubą warstwę izolacji przed zimnem. Nie bez znaczenia jest tez amortyzacja. Nie jest zdrowe dla końskich stawów przebywanie na twardym nieelastycznym podłożu. Relaks w boksie po treningu na sprężystym podłożu przyniesie ulgę zmęczonym stawom i kopytom.
Elastyczne, nieśliskie podłoże zmniejsza ryzyko zranienia konia. Miękka powierzchnia prowadzi również do mniejszego ścierania kopyt oraz zużycia stawów. Po treningu, zawodach czy dniu spędzonym w terenie sprężysta powierzchnia będzie miła ulgą i pomoże zregenerować siły na następny dzień.
Słoma lub wióry wprowadzają do stajni dużo kurzu, którego nie sposób uniknąć. Zapylenie stajni w których konie spędzają dużo czasu to główna przyczyna chorób układu oddechowego. Przebywanie w takich pomieszczeniach z pewnością nie jest wskazane dla koni ze schorzeniami takimi jak COPD. Zastosowanie mat eliminuje większość kurzu ze stajni.
W ofercie 4Horses Consulting znajdują się maty nieprzepuszczalne które są bardziej odpowiednie do boksów- nieczystości po prostu spływają z maty lub gromadzą się na powierzchni, aż zostaną oczyszczone, oraz maty porowate, odpowiednie do zastosowania na myjkach, które maja odpowiednie odprowadzenie wody. Użycie odpowiedniego typu maty jest kluczowe dla zachowania higieny w budynkach stajennych.
Maty dedykowane na myjkę, mają grubość aż 5 cm, oraz posiadają na spodzie system rowków, który bardzo ułatwia odprowadzenie wody. Maty te posiadają antypoślizgową powierzchnię, dzięki czemu nawet konie kute na 4 nogi mogą bezpiecznie korzystać z myjki.
Maty Regupol Horseline
- Nieprzepuszczalne dla wody
- Przyklejane na stałe do podłoża- stanowia doskonałe zabezpieczenie przez wilgocią
- Grubosc maty 12mm
- Odpowiednie do nowo powstajacych budynków
Maty Regupol Stable mats
- Idealne do użytku na myjkach zewnętrznych i wewnętrznych
- Porowata struktura- przepuszczajace wodę
- Grube - 5cm - Świetna izolacja termiczna oraz amortyzacja
Maty stajenne OTTO Sport
- Cieżkie - około 28 kg/m2 i grube 5cm. Zapewniaja doskonałą amortyzację i izloacje cieplną
- Znajdą zastosowanie w już istniejących budynkach ze względu na łatwość montaźu.
- Nie przepuszczają wody.
Piszemy ciągle o matach stajennych w budynkach przeznaczonych dla koni ale są one odpowiednie do wszystkich budynków inwentarskich gdyz wszystkie gatunki zwierząt hodowlanych skorzystają z wyżej wymienionych cech.