fbpx

Konserwacja ujeżdżalni

Konserwacja podłoża ujeżdżalni

Właściwa konserwacja podłoża ujeżdżalni jest jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić dla siebie i swojego konia.

Nawet najlepsze podłoże może utracić swoje właściwości  jeśli nie zadbamy o jego regularną konserwację. Poniższe rady pomogą utrzymać nawierzchnię w doskonałym stanie.

Pomyśl o tym, jak na co dzień dbasz o swoje konie. Pielęgnacja, zbilansowane żywienie i suplementacja, dopasowany sprzęt,, opieka kowala, weterynarza, fizjoterapeuty,  i wszystko czego Twój koń potrzebuje.

Z konserwacją ujeżdżalni jest podobne, a systematyczność i konsekwencja  zapobiegną konieczności robienia dużych napraw i ponoszenia większych kosztów w przyszłości.

Regularne nawadnianie, równanie i zagęszczanie podłoża pozwala na utrzymanie odpowiednio bezpiecznej i elastycznej nawierzchni.

To w jaki sposób przebiegać będzie pielęgnacja ujeżdżalni zależy od tego w jakich warunkach i jak intensywnie plac jest użytkowany. Niektóre ujeżdżalnie wymagają pielęgnacji kilka razy dziennie, podczas gdy innym wystarczy parę razy w tygodniu. Zrozumienie, jakim obciążeniom jest poddawana twoja nawierzchnia oraz jak działa pomoże rozpoznać, kiedy wymaga konserwacji.

Co jest celem konserwacji nawierzchni?

Mieszanie piasku i dodatków

Intensywny ruch na ujeżdżalni i powstające w wyniku uderzeń kopyt wibracje powodują, że cząsteczki podłoża dzielą się na warstwy, najdrobniejsze układają się na spodzie a najgrubsze na wierzchu. W wyniku rozdzielania sie warstw górna powierzchnia staje się niestabilna, podczas gdy dolna warstwa może się zagęszczać i ubijać.

Dodatki, które mieszamy z piaskiem mają określone funkcje poprawiające jego właściwości. Po rozwarstwieniu się struktury podłoża dodatki nie spełniają już swoich zadań. Regularna konserwacja zapobiega rozdzielaniu się warstw i zapewnia równomierne wymieszanie frakcji i dodatków.

Prawidłowe nawodnienie jest najważniejsze aby utrzymać odpowiednio elastyczną powierzchnię ujeżdżalni.

Woda zapewnia stabilizację nawierzchni i przyczepność, chroni przed kurzeniem się i wiąże frakcje ze sobą. Piasek i dodatki lepiej przylegają do siebie, gdy powierzchnia jest wilgotna. Nawet ujeżdżalnie do których budowy użyto samego piasku bez dodatków działają lepiej po podlaniu.

Codzienna rutyna w konserwacji podłoża zależeć będzie od systemu nawadniania, intensywności użytkowania ujeżdżalni i warunków pogodowych.

Nie należy nigdy pozostawiać nawierzchni do całkowitego wyschnięcia. Może to spowodować kilka problemów. Głównym problemem jest to, że włókna oddzielą się od piasku i osadzą się na powierzchni placu. Dobrą wiadomością jest to że można to łatwo naprawić, podlewając wodą, a następnie ponownie równając i wałując nawierzchnię.

Sprzęt do konserwacji. Sprzęt do pielęgnacji będzie miał bezpośredni wpływ na długoterminowe wyniki konserwacji Twojej ujeżdżalni. Konwencjonalne narzędzia takie jak brony nie nadają się do równania nawierzchni, w których skład wchodzi piasek i dodatki tekstylne.

Do codziennych czynności pielęgnacyjnych należy niwelowanie kolein i nierówności, nawadnianie i zagęszczanie nawierzchni.

Najlepiej jest dbać o ujeżdżalnie codziennie jednak jeśli odbywa się na niej niezbyt intensywny ruch wtedy wystarczy zająć się tym co drugi dzień. Jeśli ujeżdżalnia nie jest używana- rób to przynajmniej raz w tygodniu.

Podłoża z dodatkami tekstylnymi wymagają utrzymania stałej wilgotności, aby utrzymać spójność piasku i skrawków tkaniny. Podlewanie powinno odbywać się codziennie lub przynajmniej raz w tygodniu.

Zawsze usuwaj z areny materiał organiczny (obornik, mocz i liście).  Zanieczyszczenia w miarę rozkładu tworzą pył, wprowadzają bakterie i z czasem zmieniają konsystencję nawierzchni.

Codziennie

Raz w tygodniu

Raz na tydzień warto przeprowadzić głębokie zbronowanie podłoża, jeśli na ujeżdżalni był większy ruch, pogoda była deszczowa lub jeśli plac nie był używany przynajmniej przez kilka dni.

Jeśli masz dodatek do piasku, wymieszanie nawierzchni nieco głębiej raz w tygodniu pomoże utrzymać właściwą gęstość mieszanki. Dobrym nawykiem jest także cotygodniowe ręczne grabienie narożników, krawędzi lub trudno dostępnych miejsc.

Jeśli na ujeżdżalni odbywają się skoki przez przeszkody warto regularnie zmieniać ustawienie parkuru i dokładnie sprawdzać miejsca odbicia i lądowań.

Raz do roku powinno się „przerzucić” nawierzchnię.Przez rok czasu Twoja ujeżdżalnia z pewnością osiadła i wymaga ponownego spulchnienia od podstawy.  Polega to na zdjęciu piasku aż do warstwy podbudowy lub mat na których leży i ponownym rozłożeniu nawierzchni.

To także dobry moment na sprawdzenie jakości dodatków do piasku i materiału tekstylnego. Z czasem piasek rozpada się i tworzy pył. Może być konieczne dosypanie nowego piasku i / lub odświeżenie dodatków.

Raz do roku

Konserwacja ujeżdżalni

Równając  nawierzchnię każdego dnia zmieniaj trasę aby podłoże nie zagęściło się pod wpływem ciężaru traktora.  Oto kilka sugerowanych „szlaków”.

Konserwacja ujeżdżalni
Przewiń do góry